Charita pro Turecko a Sýrii: Vyhlásili jsme sbírku

Charita pro Turecko a Sýrii: Vyhlásili jsme sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofálním zemětřesením

6. února brzy ráno zasáhlo jihovýchodní Turecko a severozápadní Sýrii katastrofální zemětřesení. Charita Česká republika uvolnila peníze ze svého krizového fondu a vypsala sbírku na pomoc zasaženým lidem. Finanční prostředky už pomáhají lidem v Turecku a v Sýrii se zajištěním základních potřeb.

Situace je kritická

Jihovýchodní Turecko a severozápadní Sýrii zasáhla v pondělí série zemětřesení. Otřesy si vyžádaly tisíce obětí a desítky tisíc lidí je zraněno. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že zemětřesení postihlo až 23 milionů lidí.  Zasažená oblast je domovem také pro miliony uprchlíků a vysídlených lidí, kteří už před zemětřesením byli závislí na humanitární pomoci. Odborníci proto varují před rozsáhlou humanitární katastrofou.

Současná situace na místě je kritická. Záchranné akce navíc výrazně komplikuje tuhý mráz a husté sněžení," říká z Turecka naše kolegyně Irena Menšíková. Právě krutá zima snižuje šanci na přežití u těch, kteří uvízli pod troskami budov. Přeživší se na noc uchylují do veřejných budov, jako jsou školy nebo mešity. Někteří se ale bojí dalšího zemětřesení a raději nocují venku na mrazu či v autě. V postižených regionech navíc panuje akutní nedostatek jídla, pití, léků a teplého oblečení.

Turecko

Zajišťujeme přeživším bezprostřední humanitární pomoc

V turecko-syrském pohraničí dlouhodobě spolupracujeme s partnerskými organizaci a pomáháme lidem, kteří museli opustit svoje domovy kvůli válce v Sýrii. Díky této spolupráci a finančním darům ze sbírky Charita pro Turecko a Sýrii jsme se mohli bezprostředně zapojit do pomoci lidem zasaženým zemětřesením. Na místo dorazil také náškolega Muhammed Hammady, který naši pomoc v místě pomáhá koordinovat. V Turecku i Sýrii tak poskytujeme spolu s našimi partnery bezprostřední humanitární pomoc. Jde především o distribuci potravinových a hygienických balíčků, pitnou vodu či zimní oblečení. Součástí naší pomoci je také zajištění bezpečného přístřeší pro ty, kteří přišli o své domovy, stejně tak jako matrací, dek a dalších základních potřeb.

Humanitární pomoc míří do Turecka i Sýrie, abychom pomohli těm nejzranitelnějším. Právě v Sýrii je situace o to horší, protože zasažená oblast se stala dočasným útočištěm pro miliony lidí, které sem z domova vyhnala válka. Tito lidé žijí už tak ve velmi provizorních podmínkách. Část zasaženého syrského území je pod kontrolou povstaleckých vojsk, lokální autority nemají k dispozici těžkou techniku. Vyproštění lidí tak trvá déle. Lidé z území kontrolovaného povstalci nemají od centrální vlády zajištěnou dostatečnou podporu. Pokrytí základních životních potřeb a následná obnova je tak závislá na pomoci lokálních humanitárních organizací.

Do pomoci se zapojila také Charitní síť. Naši kolegové pomáhají postiženým lidem přímo na ulici. Poskytují jim bezpečná přístřeší a teplá jídla. Zároveň se podílí na koordinaci pomoci s dalšími organizacemi.

Zasažení lidé potřebují co nejdřív také dlouhodobější pomoc. Stovky tisíc lidí přišly o střechu nad hlavou a je potřeba jim zajistit co nejrychleji trvalejší důstojné přístřeší. I proto již naši partneři na místě identifikují vhodná místa, kde by mohla tato nová sídliště vyrůst.

Děkujeme všem, kteří se rozhodli pomoci lidem zasaženým zemětřesením v Turecku a Sýrii.

 

Darujte převodem na účet

55660022/0800 

VS 118

QR kód

QR platba