Příběhy Patronství

Alena Bledá

Patronství Aleny Bledé

S Alenou Bledou nás v červnu roku 2022 seznámila vedoucí Kamino Centra, Marie Palasová. Sháněla jsem v té době autory, kteří by chtěli vystavovat v naší kavárně Bílá vrána, kde zaměstnáváme lidi s mentálním postižením a dáváme příležitosti různým umělcům. Alena zase sháněla někoho, kdo by jí pomohl realizovat výstavu jejích fotografií. A Patronství bylo na světě.

Od té chvíle jsme započaly naše pravidelné měsíční schůzky, během nichž jsme se snažily naplánovat výstavu, vernisáž a zároveň jsme se začaly navzájem lépe poznávat. Bylo zajímavé trávit čas s člověkem pocházejícím ze zcela jiného kulturního, rodinného i sociálního prostředí než já. Znovu jsem si uvědomila že to, co mám, není samozřejmost a za spoustu věcí vděčím jen obyčejnému štěstí. Chtě nechtě jsem musela obdivovat Aleninu vůli vymanit se ze života bez domova a zároveň si přitom plnit své umělecké sny. Téměř na každou schůzku přišla s nějakou novinkou – například že začala studovat či že sehnala novou práci.

Samozřejmě vše nebylo jenom růžové. Zpočátku pro mě bylo těžké si zvyknout, že na Alenu není tak absolutní spolehnutí jako na lidi, s nimiž běžně pracuji. A tak jsem občas na plánované schůzce seděla sama nebo jsme zadaný úkol musely posouvat na pozdější termín. Nakonec se nám ale pod rukama začala pomalu ale jistě formovat hotová výstava a naplánovaná vernisáž.

Když nadešel Den D, zastihl nás jako dvě vyčerpané a klepající se trosky, sužované obavami, jak to asi celé dopadne. A ono se nakonec jako vždycky ukázalo, že nejhorší smrt je z vyděšení. Vernisáž se odehrála ve velmi přátelské a příjemné atmosféře a všichni odcházeli spokojení.

Spolupráce s Alenou byla často vyčerpávající, ale zároveň velmi inspirující a obohacující. Měla jsem možnost nahlédnout do osobnosti člověka, jehož život a zázemí se od toho mého radikálně liší. Vykročila jsem alespoň na okamžik ze své životní bubliny a dozvěděla se spoustu věcí o myšlení člověka bez domova, které vám může poskytnout jenom ten, kdo to opravdu prožil.

Pokud o patronství uvažujete, jděte do toho. Čeká vás sice pořádná porce stresu a rozčarování, ale také spousta pěkných a veselých chvil. A když se ve finále otočíte, zjistíte, že jste získali daleko víc, než jste investovali.

                                                                                                                                  Klára Šuhajová